OPIS PREDMETA

Družboslovne presoje migracij


Program:

Primerjalni študij idej in kultur (3. stopnja)

Modul:
Migracijske študije

Koda predmeta: P26-01

Letnik: Brez letnika


Nosilka
Red. prof. dr. Marina Lukšič Hacin

ECTS: 6

Obseg: predavanja 16 ur, seminar 14 ur
Vrsta predmeta: izbirni
Jeziki: slovenščina, angleščina
Metode poučevanja in učenja: predavanja, seminar

 

Učni načrt predmeta

Pogoji za vključitev v delo oz. za opravljanje študijskih obveznosti:

Za vključitev v predmet ni posebnih pogojev. Priporoča se osnovno poznavanje družboslovnih in humanističnih teorij ter raziskovalnih metod, še posebej s področja migracij.

 

Vsebina: 

Predmet izhaja iz migracij kot pojava človeške zgodovine. V nadaljevanju se osredotoča na konstituiranje migracij kot znanstvenega predmeta preučevanja, prve začetke teorij migracij, zgodovino teorij migracij ter mesto migracij kot raziskovalnega problema v različnih znanstvenih disciplinah (sociologija, ekonomija, antropologija, kulturologija, demografija, politologija) v sinhronih in diahronih perspektivah. Posebna pozornost bo namenjena sodobnim migracijskim strategijam – umestitev situacije v EU in posameznih držav članic EU v globalno perspektivo.

 

Modul je razdeljen na tri tematske sklope:

1. Konstituiranje migracij kot znanstvenega fenomena in teorije migracij

Študentke in študenti bodo revidirali, sistematizirali ter poglobili svoje znanje o teorijah migracij v zgodovinski in več disciplinarni perspektivi. Seznanili se bodo z osnovnimi metodologijami raziskovanja in s t. i. metodološkim nacionalizmom, do katerega lahko pride pri migracijskih študijah. Razumevanje migracijskega procesa bo pokrivalo celoten proces, ki  migracijo definira, od izselitvenih kontekstov prek selitvenih poti kontekstov priselitve (ali vedno novih preseljevanj) ter kontekstov vključevanja/izključevanja v novih okoljih.

 

2. Temeljni / izbrani teoretični koncepti

Študentke in študenti se bodo seznanili z osnovnimi pojmi migracijskih študij, s konceptualnimi dilemami in različnimi definicijami, ki so pomembne za razumevanje migracij: migracija, e/imigracija, remigracija, družba, država in državljanstvo, pravno politične in družbene manjšine vs. večina, kulture in civilizacije, identiteta in občutek pripadnosti, etnična pripadnost, etnija – narod – nacija, nacionalna identiteta, naturalizacija, toleranca, stereotipi in predsodki, hegemonija, socializacijski procesi …

 

3. Prakse, politike in teorije življenja v raznolikosti

Študentke in študenti se bodo seznanili z različnimi praksami, politikami in teorijami življenja v raznolikosti: prakse, politike in teorije izključevanja, asimilacije, melting pota in integracije s poudarki na pristopih spoštljivega sobivanja v raznolikosti, razlikah med njimi (multikulturalizem versus kulturni pluralizem) in njihovih inherentnih (konceptualnih) protislovji.

 

Temeljni literatura in viri:

  • Bade, Klaus J. (2005): Evropa v gibanju. Ljubljana: Založba /*c
  • Brettell, C., Hollifield, J. (ed.) (2000): Migration Theory. Talking across Disciplines, New York.
  • Castles, S., Miller, J. M. (1998): The Age of Migration. International Population Movements in the Modern World, Macmillan Press LTD.
  • Gordon, M. M. (1964): Assimilatin in American Life. Oxford University Press, pp. 1-18, pp. 84-159.
  • Lukšič Hacin, M. (1995): Ko tujina postane dom, Ljubljana: Založba ZRC.
  • Lukšič Hacin, M. (1999): Multikulturalizem in migracije. Ljubljana: ZRC SAZU, Založba ZRC.
  • Lukšič Hacin, M. (2009): Večkulturno državljanstvo in večetnični patriotizem? Za manj negotovosti: aktivno državljanstvo, zdrav življenjski slog, varovanje okolja. (ed. Slavko Gaber). Ljubljana: Pedagoška fakulteta.
  • Lukšič Hacin, M. (2010): Migracije v teoretskem diskurzu. Migracije in slovenski prostor od antike do danes (Ed. Peter Štih and Bojan Balkovec; Zbirka Zgodovinski časopis 39, 2010.
  • Lukšič Hacin, Marina, Milharčič Hladnik, Mirjam, Sardoč, Mitja. 2011. Medkulturni odnosi kot aktivno državljanstvo. Ljubljana: Založba ZRC.
  • Wimmer, A., Glick-Schiller N. (2003): Methodological nationalism, the Social Sciences, and the Study of Migration: An Essay in Historical Epistemology, International Migration Review 37(3), pp. 576 – 610.
  • Migration Integration Policy Index (MIPEX).
  • Multiculturalism Policies in Contemporary Democracies (MCP Index).

 

Cilji in kompetence:

Seznaniti in usposobiti študentke in študente:

  • za razpoznavanje meddisciplinarnih podobnosti in razlik, do katerih prihaja pri proučevanju migracij (prek spoznavanja temeljnih družboslovnih kategorij potrebnih za analizo migracijskih procesov in meddisciplinarnih razlik v razumevanju temeljnih kategorij)
  • za razpoznavanje in uporabo kvalitativnih ali kvantitativnih metodoloških pristopov, ki so pogosti v migracijskih študijah
  • za obravnavo in analiziranje konkretnih praktičnih primerov z vidika migracijskih procesov, politik ali teorij.

 

Poznavanje in razumevanje:

  • migracijskih teorij, politik, strategij in praks iz/priseljevanja v povezavi z implikacijo na konkretne primere v sinhroni in diahroni perspektivi
  • obstoječih metodoloških pristopov v migracijskih študijah in metodološkega nacionalizma, osnovnih konceptov kot so : migracija, e/imigracija, remigracija, družba, država in državljanstvo, pravno politične in družbene manjšine vs. večina, kulture in civilizacije, identiteta in občutek pripadnosti, etnična pripadnost, etnija – narod – nacija, nacionalna identiteta, naturalizacija, toleranca, stereotipi in predsodki, hegemonija, socializacijski procesi in meddisciplinarnih razlik v njihovih definicijah.

 

Predvideni študijski rezultati:

  • pripravi pisno znanstveno nalogo z znanstvenim aparatom,
  • kritično analizira raznovrstne vire in pripravi študijo primera
  • interpretira rezultate raziskovalnih nalog v širšem zgodovinskem kontekstu, uporablja trans-disciplinarne analitične pristope.

 

Metode poučevanja in učenja:

Oblike dela:

  • Frontalna oblika poučevanja
  • Samostojno delo študentov
  • e-izobraževanje

Metode (načini) dela:

  • Razlaga
  • Razgovor/ diskusija/debata
  • Delo z besedilom

 

Načini ocenjevanja:

  • 20 % Krajši pisni izdelki
  • 60 % Daljši pisni izdelki
  • 20 % Javni nastop ali predstavitev

 

Reference nosilca:

  • Lukšič Hacin, Marina (1995): Ko tujina postane dom, Ljubljana: Založba ZRC.
  • Lukšič Hacin, Marina (1999): Multikulturalizem in migracije. Ljubljana: Založba ZRC.
  • Lukšič Hacin, M. (2009): Večkulturno državljanstvo in večetnični patriotizem? Za manj negotovosti: aktivno državljanstvo, zdrav življenjski slog, varovanje okolja. (ed. Slavko Gaber). Ljubljana: Pedagoška fakulteta.
  • Lukšič Hacin, M. (2010): Migracije v teoretskem diskurzu. Migracije in slovenski prostor od antike do danes (Ed. Peter Štih and Bojan Balkovec; Zbirka Zgodovinski časopis 39, 2010.
  • Lukšič Hacin, Marina, Milharčič Hladnik, Mirjam, Sardoč, Mitja. 2011. Medkulturni odnosi kot aktivno državljanstvo. Ljubljana: Založba ZRC.
  • Lukšič Hacin, Marina (ur.) 2024. Slovenske selitve v socializmu. Ljubljana: Založba ZRC.

IZBIRNI PREDMETI MODULA Z NOSILCI IN NOSILKAMI