Študijski program: Primerjalni študij idej in kultur
Stopnja študija: doktorski študij 3. stopnje
Modul: Transformacija moderne misli - filozofija, psihoanaliza, kultura
Predmet: Sodobne teorije umetnosti in kulture ter estetika novih tehnologij
Nosilka predmeta: red. prof. dr. Marina Gržinić Mauhler
Predavateljici: red. prof. dr. Marina Gržinić Mauhler in dr. Jovita Pristovšek
Predavanje Gržinić & Pristovšek |Petek, 17. junij 2022 ob 16.45 uri
PODIPLOMSKA ŠOLA ZRC SAZU
PRIMERJALNI ŠTUDIJ IDEJ IN KULTUR
Doktorski študij 3. stopnje
URNIK
V petek, 17.junija 2022, ob 16.45 uri, se bo v okviru modula Transformacija modernemisli – filozofija, psihoanaliza, kultura pri predmetu Sodobne teorijeumetnosti in kulture ter estetika novih tehnologij, ki ga vodi red. prof. dr. Marina Gržinić Mauhler v sodelovanju z dr.Jovito Pristovšek, odvilo drugoletošnje predavanje:
Biopolitika/nekropolitika.
V okvirupredavanja bo potekala predstavitev nedavno izdane knjige Re-Activating Critical Thinking in the Midst of NecropoliticalRealities: For Radical Change, ki je pod uredništvom Marine Gržinić inJovite Pristovšek izšla pri založbi Cambridge Scholars Publishing.
Knjigo bosta predstavili urednici knjige, svoje prispevke pa bo preko spletne seje Zoom razgrnila mednarodna,nova generacija teoretikov, filozofov in aktivistov: Nina Cvar, Liliana ConliskGallegos, Tjaša Kancler, Saša Kesić, Stanimir Panayotov, Piro Rexhepi, JoshuaSimon, Šefik Tatlić.
Predavanjebo potekalo v Atriju ZRC SAZU od16.45–19.00.
O knjigi:
Re-Activating Critical Thinking in the Midst of Necropolitical Realities:For Radical Change združuje triindvajset člankov generacije na osi,ki se razteza med Mehiko, Slovenijo, Avstrijo, Korejo, nekdanjo Jugoslavijo,Turčijo, ZDA, Španijo, Nemčijo, Izraelom in Japonsko. Predstavljene pozicijetvorijo radikalno strukturo, ki pretresa trenutno globalno rekalibracijodružbenih odnosov, ki jo je povzročila nekropolitična in nekrokapitalističnavladnost. Prispevki odražajo željo in potrebo po ponovnem premišljevanjuprostora, časa in političnega subjekta skupaj s strukturami rasnega nasilja,plenjenja in eksploatacije, ki ne le vztrajajo, temveč se intenzivirajo. Izborkritičnih spisov priča o praksah, ki iščejo poti za radikalno preoblikovanjesveta, v katerem živimo.
Vsi sodelujoči v knjigi:
Yela An, Esther (Mayoko) Ortega Arjonilla, Maja Breznik, Diana Bulzan,Lucrecia Masson Córdoba, Nina Cvar, Antonio Fuentes Diaz, İklim Doğan, LilianaConlisk Gallegos, Lina Gonan, Mia Gonan, Marina Gržinić, Kyungrim Lim Jang,Tjaša Kancler, Saša Kesić, Taida Kusturica, Cathérine Lehnerer, Mika Maruyama,iki yos piña narváez funes, Stanimir Panayotov, Jovita Pristovšek, PiroRexhepi, Joshua Simon, Šefik Tatlić.
Knjiga je rezultat raziskovalnega programa J6-3139 »Rekonfiguracija mejav filozofiji, politiki in psihoanalizi«; vodja projekta na ZRC SAZU: prof. dr.Jelica Šumič Riha; finančni vir: Javna agencija za raziskovalno dejavnostRepublike Slovenije.
Prof. dr. Marina Gržinić je znanstvena svetnica na Filozofskeminštitutu ZRC SAZU in redna profesorica na dunajski Akademiji za likovnoumetnost, Inštitut za likovno umetnost, Post-konceptualne umetniške prakse.
Dr. Jovita Pristovšek je leta 2017 doktorirala na Podiplomskišoli ZRC SAZU. Je docentka na Akademiji za vizualne umetnosti v Ljubljani in podoktorskaraziskovalka na dunajski Akademiji za likovno umetnost.