Ksenija Bogetić Pejović | Jezik, konceptualizacija in kolektivni spomin v (perma)krizi

Oseba drži časopis pred obrazom, medtem ko zgornji del časopisa gori. Plameni požirajo robove strani, kar ustvarja vizualno močno podobo uničenja informacij ali krhkosti novic. Fotografija ima dramatičen ton in simbolizira hitro spreminjajoče se diskurze v kriznih obdobjih.

Vabimo vas na cikel javnih predavanj, ki ga na doktorskem modulu Kulturna zgodovina organizirata Podiplomska šola ZRC SAZU in Inštitut za kulturne in spominske študije ZRC SAZU.  V tretjem predavanju cikla bo gostovala Ksenija Bogetić Pejović:

 

Jezik, konceptualizacija in kolektivni spomin v (perma)krizi.

 

Predavanje se bo osredotočilo na vlogo kolektivnega spomina v sodobnih javnih diskurzih novih kriz, pri čemer bo združilo okvire proučevanja jezikovnih metafor, komunikacije v krizah in študij spomina. S pomočjo treh manjših študij primerov, ki obravnavajo različne vrste političnih in državljanskih diskurzov, bo predavanje preučilo instrumentalizacijo spomina na konflikte v (post-)2020 diskurzih “nove normalnosti” v nekdanjih jugoslovanskih državah. Rezultati bodo uporabljeni za razpravo o specifičnih jezikovnih vzorcih rastoče militarizacije diskurza, ki pa jih spremljajo intenzivna pogajanja o kolektivnih preteklostih in prihodnostih.

 

Predavanje bo v angleškem jeziku v četrtek, 10. aprila 2025 ob 16. uri v sejni sobi Inštituta za kulturne in spominske študije ZRC SAZU, Trg francoske revolucije 7, 2. nadstopje, Ljubljana (zvonec: ZRC SAZU).

 

Ksenija Bogetić Pejović je jezikoslovka, ki se ukvarja z interakcijami med jezikom in družbenim svetom na Inštitutu za kulturne in spominske študije ZRC SAZU. Njeno delo izhaja iz tradicij sociolingvistike, analize diskurza in kognitivne jezikoslovja, s poudarkom na tem, kako se družbene identitete in ideologije diskurzivno gradijo in vzdržujejo, pri čemer se še posebej osredotoča na anglofone in post-jugoslovanske družbe. Njena področja zanimanja vključujejo jezikovno ideologijo, jezik in nacionalizem, jezik, spol in seksualnost, mladino in digitalne medije ter metaforo.

 

Vabljeni!


Photo by Gabi Santana