Vabimo vas na nastopno predavanje, ki ga bo imela kandidatka za izvolitev v naziv docentke za predmetno področje geologije dr. Petra Jamšek Rupnik:
Tektonska geomorfologija v raziskavah aktivnih prelomov.
Področje tektonske geomorfologije preučuje odnose med tektonskimi procesi in procesi na površju Zemlje, ki vplivajo na razvoj površja. S preučevanjem oblike površja identificiramo tektonsko aktivna območja, aktivne prelome in gube, pretekle obpotresne površinske pretrge in prelomne stopnje, nastale z akumulacijo premikov. V raziskavah aktivnih prelomov z metodami tektonske geomorfologije lahko določimo geometrijo prelomov, njihovo površinsko segmentacijo, kinematiko, povprečno hitrost premikov ter identificiramo najbolj primerne lokacije za nadaljnje geofizikalne in paleoseizmološke raziskave. Področje je z razvojem vse boljših digitalnih modelov površja postalo nepogrešljiv del interdisciplinarnih raziskav za opredelitev aktivnih prelomov in pripravo geoloških osnov za ocene potresne nevarnosti. Predstavljene bodo osnove tektonske geomorfologije, različne metode preučevanja in primeri iz raziskav aktivnih prelomov v Sloveniji.
Nastopno predavanje bo v ponedeljek, 25. novembra 2024 ob 11.30 uri v Gosposki dvorani, Gosposka ulica 16, Ljubljana. (Lokacija – 2 minuti hoje z Novega trga 2 do Gosposke ulice 16 ).
Dr. Petra Jamšek Rupnik je zaposlena na Geološkem zavodu Slovenije, kjer se od leta 2009 ukvarja z interdisciplinarnimi raziskavami v potresni geologiji. Med doktorsko nalogo je vpeljala področje tektonske geomorfologije v raziskave aktivnih prelomov v Ljubljanski kotlini, nato pa to uspešno prenesla tudi na druga območja Slovenije. Po doktoratu je pomemben del njenega raziskovalnega dela postala tudi geologija kvartarja in paleoseizmologija. Sodelovala je pri številnih aplikativnih projektih, v katerih je pripomogla k opredelitvi geološke strukture. So-vodila je razvoj podatkovnih baz aktivnih prelomov in potresnih virov Slovenije ter sodelovala pri oceni potresne nevarnosti Slovenije. S hrvaškimi kolegi je sodelovala pri popisu posledic potresa v Petrinji konec leta 2020 in odtlej sodeluje v raziskavah aktivnih prelomov v osrednji Hrvaški. Raziskav aktivnih prelomov se loteva izrazito interdisciplinarno in s sodelovanjem z različnimi eksperti vključujoč področja strukturne geologije, geologije kvartarja, geomorfologije, daljinskega zaznavanja, sedimentologije, geofizike, paleoseizmologije, metod datiranja, seizmotektonike in geodezije.
Vabljeni!
Photo by Serey Morm on Unsplash