Nastopno predavanje dr. Gorazda Žibreta

Vabimo vas na nastopno predavanje, ki ga bo imel kandidat za izvolitev v naziv docenta za predmetno področje geologije dr. Gorazd Žibret:

 

Moderni pristopi k raziskovanju in izkoriščanju mineralnih surovin v svetu.

 

V predavanju bo na kratko opisano, za kaj je tudi v modernem svetu rudarstvo ključno za delovanje družbe, kot jo poznamo. Opisan bo konvencionalni pristop k raziskovanju in izkoriščanju mineralnih surovin, njegove prednosti in pomanjkljivosti. V predavanju bo tudi odgovorjeno, za kaj bo rudarska industrija prihodnosti morala spremeniti svojo paradigmo raziskovanja in izkoriščanja mineralnih surovin, kakšna bi naj bila ta paradigma rudarjenja v prihodnosti, vključujoč tudi rudarjenje globoko v zemeljski skorji, na oceanskem dnu, v aktivnih hidrotermalnih sistemih ter celo na izven zemeljskih telesih. Prikazani bodo tehnološki izzivi, s katerimi se bo rudarstvo v prihodnje moralo soočiti, ter kako se tehnologija raziskovanja in rudarjenja z nekaterimi od teh izzivov sooča že danes.

 

Nastopno predavanje bo v sredo, 13. novembra 2024 ob 11. uri v Dvorani štirih letnih časov ZRC SAZU, Novi trg 4, 2. nadstropje, Ljubljana.

 

Dr. Gorazd Žibret, udi. geol., je doktoriral leta 2007 s področja uporabe nevronskih mrež kot podpornega sistema za odločanje v rudarstvu. V raziskovalni karieri se ukvarja z geokemičnimi raziskavami različnih medijev, z raziskavami vplivov preteklega in sedanjega rudarjenja na okolje, z obdelavo geoloških podatkov, pa tudi z raziskavami, ki zajemajo nove metode raziskav mineralnih surovin in njihovega izkoriščanja. Strokovno se kot pooblaščeni projektant, tehnični vodja in revident geoloških del pri površinskem odkopavanju ukvarja z raziskavami različnih mineralnih surovin v Sloveniji in tudi v tujini, v zadnjem času pa tudi z uporabami sekundarnih surovin v različnih gradbenih materialih. Njegova strast so pa raziskave, ki se vežejo na tematiko nastopnega predavanja, in sicer uporaba naprednih metod pri raziskovanju in izkoriščanju mineralnih surovin, kjer je sodeloval pri več mednarodnih projektih s tega področja, med katerimi je potrebno omeniti iVAMOS!, UNEXMIN, UNEXUP, INSITE in ROBOMINERS. V teh projektih je sodeloval in vodil številne segmente in delovne pakete, med katerimi je potrebno omeniti testiranja opreme v realnih okoljih, geološke evaluacije rezultatov, poročila o vplivih na okolje, ekonomske evaluacije novih tehnologij v primerjavi s konvencionalnimi metodami ipd. Njegova bibliografija zajema 220 enot, vključujoč 39 znanstvenih člankov in 6 poglavij v znanstvenih monografijah, svoje znanje pa prenaša preko mentorstev mladim raziskovalcem in doktorskim študentom.

 

Vabljeni!