Nastopno predavanje dr. Mateje Jemec Auflič

Vabimo vas na nastopno predavanje, ki ga bo imela kandidatka za izvolitev v naziv docentke za predmetno področje geologije dr. Mateja Jemec Auflič:

 

Zemeljski plazovi v prostoru in času ter pristopi k preventivnemu varstvu pred njimi.

 

Zemeljski plazovi so med najpogostejšimi naravnimi nevarnostmi v Sloveniji. Pojavljajo se v različnih geoloških okoljih in časovnih obdobjih. Njihova pogostost in intenzivnost sta odvisni od številnih dejavnikov, vključno z geološkimi, morfološkimi, podnebnimi in človeškimi vplivi. Izraz „zemeljski plazovi“ vključuje široko paleto pojavov z različnimi procesi, dinamiko, sprožilci, vrstami gibanja in potencialom nevarnosti. Aplikativne in znanstvene raziskave se osredotočajo na razumevanje procesov, njihovo prostorsko in časovno pojavljanje, modeliranje, predvidevanje in ublažitev posledic. V predavanju bodo predstavljene metode za prepoznavanje, spremljanje in določevanje obsega zemeljskih plazov. Prikazani bodo primeri preventivnih ukrepov s poudarkom na razvoju državnega sistema za obveščanje o nevarnosti pojavljanja zemeljskih plazov.

 

Nastopno predavanje bo v petek, 6. decembra 2024 ob 13. uri v Gosposki dvorani, Gosposka 16, Ljubljana.

 

Dr. Mateja Jemec Auflič, udi. geol., je za zaposlena na Geološkem zavodu Slovenije in je doktorirala leta 2012 s področja uporabe radarske interferometrije v geologiji kot podpora pri proučevanju dinamičnih procesov na Zemljinem površju. V svoji raziskovalni karieri se osredotoča na proučevanje in monitoring zemeljskih plazov v prostoru in času z vidika uporabe različnih metod in pristopov. Združuje kombinacijo sodobnih geodetskih, geotehničnih, geofizikalnih in satelitskih metod s ciljem opredelitve preteklih, sedanjih in prihodnjih nevarnosti za nastanek zemeljskih plazov. Pri projektu Opozorilni sistem za napoved zemeljskih plazov je od samega začetka naprej nosilka raziskav o sprožilnih količinah padavin, ki so glavni sprožilec zemeljskih plazov v Sloveniji. V zadnjih petih letih je vzpostavila pet geoloških laboratorijev v naravi, kjer z uporabno različnih senzorjev, merijo širjenje in nastanek razpok, ki lahko vodijo do nastanka skalnih podorov. Je vodja evropskega projekta in več domačih projektov, v katerih se ukvarja z razvojem metodologij za določevanje območij pojavljanja zemeljskih plazov. Od leta 2022 je vodja programske skupine Dinamična Zemlja.

 

Vabljeni!


Vir fotografije.

 

 

https://us02web.zoom.us/j/87202747302?pwd=91OtaXaLv8IjhTY7eJslJ79q6Cp135.1