Matej Šekli | O jezikovni normativnosti nenormativno

Vabimo vas na gostujoče predavanje, ki ga bo na modulu Leksikologija, leksikografija, slovničarstvo imel prof. dr. Matej Šekli:

 

O jezikovni normativnosti nenormativno.

 

V predavanju bo predstavljen pogled na kodifikacijsko normo slovenskega knjižnega/standardnega jezika s stališča zgodovinskega jezikoslovja. To jezikovno stanje v različnih jezikovnih različicah, tj. zemljepisnih (geolektih) in družbenih (sociolektih) ter obojih časovnih (kronoloketih), pojasnjuje v okviru jezikovnega spreminjanja. Nastalo jezikovno raznolikost (lingvodiverziteto) torej preučuje na časovni, prostorski/zemljepisni in družbeni ravni (diahronija, diatopija, diastratija). Na izbranih primerih iz (narečne in knjižne) slovenščine bodo ponazorjene nekatere dihotomije knjižne norme, kot so npr. neproduktivno in produktivno (bukov, lipov/češnjev : čijin), znanstveno- in ljudskoetimološko (espreso : ekspreso), »knjižno« in »narečno« (goriški : gorički), ljudsko in učeno (Žid : Jud), sistemsko in nesistemsko normirano (delaVec : plesaLec), prevzeto in prevedeno (heiligenkreuški : svetokriški), korektno in hiperkorektno (Ko[w]pa : Ko[l]pa).

 

Predavanje bo v torek, 22. aprila 2025 ob 16. uri v sejni sobi ZRC SAZU, Novi trg 2, 1. nadstropje, Ljubljana.

 

Prof. dr. Matej Šekli na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani predava predmete s področja primerjalnega slovanskega jezikoslovja in je sodelavec na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU. Njegova znanstvenoraziskovalna področja so primerjalno slovansko jezikoslovje, zgodovinska slovnica in dialektologija slovenskega jezika, slovensko imenoslovje ter slovenščina v stiku s sosedskimi jeziki. Je avtor treh znanstvenih monografij – to so Zemljepisna in osebna lastna imena v kraju Livek in njegovi okolici (2008), Primerjalno glasoslovje slovanskih jezikov 1: Od praindoevropščine do praslovanščine (2014) in Tipologija lingvogenez slovanskih jezikov (2018) – ter soavtor dveh jezikovnih atlasov: OLA (Obščeslavjánskij lingvistíčeskij átlas ‘Slovanski lingvistični atlas’) in SLA (Slovenski lingvistični atlas).

 

Vabljeni!

 


Photo by Lum3n