Domen Krvina | Prevzemanje lastnih imen iz jezikov s ciriličnimi pisavami na primeru vzhodnoslovanskih jezikov

Vabimo vas na predavanje, ki ga bo na predmetu Normativnost in sociolingvistika v slovarjih, slovnicah in pravopisih imel doc. dr. Domen Krvina:

 

Prevzemanje lastnih imen iz jezikov s ciriličnimi pisavami na primeru vzhodnoslovanskih jezikov.

 

V predavanju bo v temeljnih potezah predstavljena problematika prevzemanja krajevnih in osebnih lastnih imen iz vzhodnoslovanskih jezikov v slovenščino. Ti jeziki se zapisujejo v cirilici, zato bo v okviru prevzemanja najprej izpostavljena razlika med prečrkovanjem (za ožjo znanstveno in bibliotekarsko rabo) ter podomačenim zapisom (za širšo rabo). Na primerih bo prikazano razmerje med črko in glasom, (ne)prevzemanje mehčanja soglasnikov, akanja in jakanja (v ruščini in beloruščini), posebnosti pri razvoju e in i v zaprtih zlogih (v ukrajinščini), na koncu pa tudi vprašanje prevzemanja nekaterih končajev (zlasti -iv : -ov/-jev v ukrajinščini) in samomnožinskih samostalnikov.

 

V Slovenskem pravopisu 2001 sta beloruščina in ukrajinščina v primerjavi z ruščino obravnavani precej obrobno in z le malo zgledi. Zlasti novejše gradivo v korpusu Trendi kaže, da se zdi marsikje smiselno (sistemsko) priznavanje dvojnic, pri gradivno prvič izpričanih primerih tudi v smislu (izrazite) prednosti izvorne oblike, kar bo pomembna naloga za nastajajoči Pravopis 8.0.

 

Predavanje v torek, 10. decembra 2024 ob 16. uri v sejni sobi ZRC SAZU, Novi trg 2, 1. nadstropje, Ljubljana.

 

Domen Krvina je znanstveni sodelavec na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša in raziskovalec na Oddelku za leksikologijo Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša. Pri raziskovalnem delu se ob leksikologiji in leksikografiji ukvarja predvsem s skladnjo in aspektologijo. Je urednik Sprotnega slovarja slovenskega jezika in sodelavec pri eSSKJ – Slovarju slovenskega knjižnega jezika in. Kot član ožjega sestava Pravopisne komisije pri SAZU in ZRC SAZU sodeluje pri prenovi pravopisnih pravil. Leta 2023 je prejel priznanje za najodličnejše raziskovalne dosežke Univerze v Ljubljani (skupinsko za projekt Zgodovina slovenskega literarnega prevoda). Poleg jezikoslovja je ljubitelj naravoslovja, zlasti meteorologije, in (vojne) zgodovine.

 

Vabljeni!

 


Photo by Kristina Chuprina