Vabimo vas na gostujoče predavanje, ki ga bo na modulu Leksikologija, leksikografija, slovničarstvo imela doc. dr. Mija Michelizza:
Knjiga med analognim in digitalnim: slovarski vidik.
V sodobnem času se vse več funkcionalnosti uveljavlja tudi v digitalni obliki. Oglasna deska je bila včasih samo na steni, z uveljavitvijo spleta pa je dobila tudi svojo digitalno različico. Če smo včasih sestanke in druge pomembne načrtovane dejavnosti zapisovali na koledar v analogni obliki, se danes poleg te uveljavlja tudi digitalna oblika. Ker nas zanima, kako v splošnem razlagalnem slovarju prikazati (tudi) digitalno obliko različnih pojavnosti, bomo uvodoma predstavili, kako se v izbranih slovarskih razlagah prve izdaje SSKJ izkazuje pomenska prvina tiska (v sopostavitvi z rokopisom). V predavanju se bomo osredinili na pojmovno polje knjige ter si ogledali, kako je knjiga predstavljena in kaj vse predstavlja knjigo v 1. izdaji SSKJ. Razmišljali bomo, na kakšen način in v katerih segmentih slovarskih sestavkov prikazovati spremembe, ki jih je prinesla digitalna revolucija. Koncepti, kot je knjiga, so v sodobnem času tako spremenjeni, da je v povezavi s to tematiko nujen pretres redakcijskih načel za sodobni razlagalni slovar.
Predavanje bo v torek, 27. maja 2025 ob 16. uri v sejni sobi ZRC SAZU, Novi trg 2, 1. nadstropje, Ljubljana.
Mija Michelizza je raziskovalka na Oddelku za leksikologijo Inštituta za slovenski jezik Frana Ramovša. Pri raziskovalnem delu se ukvarja predvsem s sodobno leksikologijo in leksikografijo, tudi v povezavi z novostmi, ki jih prinašajo splet in drugi elektronski mediji, ter determinologizirano leksiko v splošnih razlagalnih slovarjih. Je soavtorica in sourednica slovarja eSSKJ: Slovar slovenskega knjižnega jezika, tretja izdaja, sodeluje pri Sprotnem slovarju slovenskega jezika in Šolskem slovarju slovenskega jezika. Je tudi soavtorica splošnih razlagalnih slovarjev SSKJ2 in Slovar novejšega besedja slovenskega jezika. Sodeluje v uredniškem odboru Jezikovne svetovalnice in je glavna sourednica revije Slovenski jezik / Slovene Linguistic Studies. Vodi Sekcijo za leksiko pri Zvezi društev Slavistično društvo Slovenije, ki vsako leto 16. oktobra ob mednarodnem dnevu slovarjev organizira niz dogodkov, posvečen slovarjem in slovaropisju.
Vabljeni!