Preizkusno predavanje dr. Adrijana Koširja

Vabimo vas na preizkusno predavanje, ki ga bo imel kandidat za izvolitev v naziv docenta za predmetno področje geologije, dr. Adrijan Košir:

 

Karbonatni svet II: Zemljina kritična cona in biomineralizacija CaCO3 v terestričnih okoljih.

 

Kritična cona je definirana kot Zemljin sistem, ki sega od vrha kopenske vegetacije do spodnjih mej podzemne vode. Deluje kot sistem med seboj povezanih fizikalnih, kemijskih, bioloških in geoloških procesov, ki omogočajo življenje na površju zemlje; odtod kritičnost. Kalcijev karbonat v kritični coni, predsem v tleh oziroma delu Zemljine skorje, v katerega prodirajo rastlinske korenine, že od pojava prvih kopenskih rastlin gradi pomemben dinamičen globalni ogljikov rezervoar z veliko vlogo pri kroženju ogljika. V predavanju si bomo postavili vprašanja, kako poteka akumulacija karbonatov v tleh in kakšno vlogo pri tvorbi karbonatov imajo biološki procesi v koreninsko-glivni sferi (mikorizosferi)? Kaj je biološko inducirana in kaj biološko kontrolirana mineralizacija v rastlinskih koreninah in rizosferi? Kako delujejo procesi kristalizacije in kakšna je mikromorfologija tvorb CaCO3? Kaj vemo o ekofiziologiji in biogeokemiji koreninskih karbonatnih oblik? Ali lahko procese karbonatne biomineralizacije v terestričnih okoljih primerjamo z biomineralizacijskimi mehanizmi v morskih okoljih? Kaj pa sedimentni in fosilni zapis?

 

Preizkusno predavanje bo v sredo, 22. januarja 2025 ob 11. uri v Gosposki dvorani na Gosposki ulici 16, Ljubljana.

 

Adrijan Košir je geolog, ukvarja s sedimentologijo in geobiologijo karbonatov. Šolal se je na univerzah v Ljubljani, Zagrebu in Cardiffu. Na ZRC SAZU sodi med veterane: v treh desetletjih dela na Paleontološkem inštitutu je med drugim raziskoval stratigrafijo in paleoekologijo mezozojskih in paleogenskih karbonatnih platform v Dinaridih, procese in produkte koreninske biomineralizacije v recentnih tleh v mediteranskem prostoru ter v paleotleh v Sloveniji, Franciji, Španiji, Bahamih in drugod. Na prelomu tisočletja je precej časa posvetil raziskavam in poljudnim predstavitvam prvega slovenskega najdišča dinozavrov pri Kozini.

 

Vabljeni!