Doc. dr. Damjan Kavaš
Docent za predmetno področje ekonomije, sodelavec modula Regionalne študije na doktorskem študijskem programu Okoljske in regionalne študije
Docent za predmetno področje ekonomije, sodelavec modula Regionalne študije na doktorskem študijskem programu Okoljske in regionalne študije
Docentka za področje upravljanja z okoljem na doktorskem študijskem programu 3. stopnje Primerjalni študij idej in kultur na Podiplomski šoli ZRC SAZU.
daniela.ribeiro@zrc-sazu.si
Izobrazba:
Terensko delo in raziskovalni interesi:
Prvo terensko delo sem opravljala v Ljubljani in okolici med devetmesečno prakso na Inštitutu za antropološke in prostorske študije ZRC SAZU med letoma 2007 in 2008. Moje raziskave so bile osredotočene na širjenje invazivne rastlinske vrste Fallopia japonica. Leta 2009 sem kot del mojega magistrskega študija izvajala terensko delo v Prekmurju, kjer sem kartirala vzorce distribucije invazivne rastlinske vrste Robinia pseudoacacia in ovrednotila razloge za njeno širitev. Spomladi 2011 sem skupaj s sodelavci iz Biološkega inštituta Jovana Hadžija ZRC SAZU več mesecev kartirala habitatne tipe Bele krajine in Krasa. Zaradi te izkušnje s terenskimi delom so se moja raziskovalna zanimanja preusmerila iz posameznih vrst na raven pokrajin, ki sem jih začela preučevati kot celostni koncept. Moj doktorat je bil osredotočen na vpliv pokrajinskih značilnosti na rabo zemljišč in regionalni razvoj kraških regij. Med leti 2012 in 2016 sem bila pogosto na terenu, kartirala rabo zemljišč in intervjuvala prebivalce Bele krajine. Razmerje med varstvom okolja in družbeno (človekovo) dejavnostjo je bila pri mojih raziskavah najpomembnejša prednostna naloga. Moja raziskovalna zanimanja vključujejo spremembe rabe zemljišč, ekosistemske storitve, kulturne pokrajine, varstvo okolja, zavarovana območja, trajnostno upravljanje z zemljišči, trajnostna pokrajina in odnos med človekom in naravo.
Glavna gostovanja:
Drugo:
Izbrane publikacije:
Docentka za področje geografije na doktorskem študijskem programu 3. stopnje Okoljske in regionalne študije na Podiplomski šoli ZRC SAZU.
mateja.smid@zrc-sazu.si
Izobrazba:
Terensko delo in raziskovalni interesi:
Med ključnimi področji mojega delovanja so kulturne pokrajine in preučevanje medsebojnega vpliva človeka in narave. Zanima me upravljanje skupnih virov in skupnega ter njihova vloga pri zagotavljanju raznolikih ekosistemskih storitev in krepitvi prožnosti skupnosti na okoljske spremembe. Ta področja razvijam prek temeljnih in aplikativnih raziskav. Omenjena znanja krepim s sodelovanjem v mednarodnih mrežah in s študijskimi obiski v tujini.
Glavna gostovanja:
Drugo:
Izbrane publikacije:
Izredni profesor za področje geografije na doktorskem študiju 3. stopnje Okoljske in regionalne študije na Podiplomski šoli ZRC SAZU.
01 4706 458
ziga.kokalj@zrc-sazu.si
Izobrazba
Raziskovalni interesi
Njegovo področje delovanja obsega zelo širok spekter znanstvenih in strokovnih področij. Ukvarja se z obdelavo optičnih satelitskih posnetkov in podatkov aerolaserskega skeniranja, s spletno kartografijo, prostorskimi analizami in modeliranjem naravnih procesov, zlasti z vidika vpliva delovanja človeka na okolje, tako v zgodovini kot v sedanjosti. Posebno zanimanje čuti do varovanja naravne in kulturne dediščine. Zelo aktiven je prav na področju preučevanja preteklih kulturnih pokrajin, ki se ga je lotil že v okviru podoktorskega projekta.
Gostovanja
Drugo
Izbrane publikacije
Predavatelj na doktorskem študijskem programu 3. stopnje Okoljske in regionalne študije
pavel.gantar@guest.arnes.si
Izobrazba:
Terensko delo in raziskovalni interesi:
Raziskovalno sem se ukvarjal s proučevanjem družbeno prostorskih procsov in struktur, z različnimi vidiki urbane kulture, s prostorskimi spremembami pod vplivi novih informacijskih in komunikacijskih tehnologij; s procesi prostorskega ( regionalnega in urbanisitčnega) planiranja in odločanja v zvezi z rabo redkih resursov (prostor, naravni viri); s problematiko racionalnosti v planiranju; s proučevanjem oblikovanja okoljske zavesti in ekoloških družbenih gibanj.
Glavna gostovanja:
Drugo:
Izbrane publikacije:
Znanstveni svetnik na Geografskem inštitutu Antona Melika ZRC SAZU, predavatelj na doktorskem študiju 3. stopnje na Podiplomski šoli ZRC SAZU.
01 470 63 64
matej.gabrovec@zrc-sazu.si
Izobrazba:
Raziskovalni interesi:
V okviru geografije delam na dveh glavnih področjih. Prvo je geografija prometa, kjer se ukvarjam predvsem z načrtovanjem javnega potniškega prometa, ki temelji na analizah dnevne mobilnosti in potovalnih navad. Vključen sem v izdelavo celostnih prometnih strategij ter meritev in načrtovanja dostopnosti do javnega potniškega prometa. Drugo področje je proučevanje sprememb rabe in pokrovnosti zemljišč, ki jih proučujem z različnih vidikov v dolgoročni perspektivi.
Drugo:
Izbrane publikacije:
Znanstvena sodelavka na Geografskem inštitut Antona Melika ZRC SAZU, predavateljica na doktorskem študiju 3. stopnje na Podiplomski šoli ZRC SAZU
01 470 63 58
mateja.ferk@zrc-sazu.si
Izobrazba
Raziskovalna področja
Osnovno raziskovalno področje je geomorfologija s posebnim poudarkom na krasoslovju, speleologiji in paleookoljskih raziskavah. Redno sem vključena v nacionalne in mednarodne raziskovalne projekte. Doslej sem prispevala k več projektom s področja fizične geografije in geografije naravnih nesreč ter sem avtorica več znanstvenih prispevkov s teh področij.
Izbrana gostovanja v tujini
Drugo
Priznanja in nagrade
Izbrane znanstvene publikacije
Znanstveni sodelavec na Geografskem inštitutu Antona Melika na ZRC SAZU in predavatelj na doktorskem študiju 3. stopnje na Podiplomski šoli ZRC SAZU.
rok.ciglic@zrc-sazu.si
Izobrazba
Terensko delo in raziskovalni interesi
Ciglič se je ukvarjal z različnimi raziskavami, najpogosteje s preučevanjem naravnih pokrajinskih tipov, v katerih je raziskoval razlike med različnimi pokrajinskimi tipi s pomočjo kvantitativnih podatkov. V okviru raziskav se je srečal z različnimi analitičnimi pristopi na področju geografskih informacijskih sistemov – obdelavo rastrskih podatkovnih slojev z različnimi orodji za prostorsko modeliranje, obdelavo vektorskih podatkov, vključno z analizo omrežij, in kombinacijo obeh pristopov. V svojih delih se je večkrat osredotočil na metodološke izzive. Poleg svojega osnovnega raziskovalnega področja je vključen v številne fizičnogeografske in družbenogeografske raziskave, kjer sodeluje kot analitik z geografskimi informacijskimi sistemi.
Glavna gostovanja:
Drugo:
Izbrane publikacije: